Talha Dereci

"Kulsuz Bir Tanrı Kadar Yalnız ve Bir Başına"

Sosyal Bilimler Platformu

Sosyal Bilimler Platformu (sosyalbilimler.org) benim ilk göz ağrım desem yalan olmaz. Öncesinde çeşitli dergi ve internet sitelerinde yazsam da, birkaç defa bu anlamda blog kursam da tutunamadım. O yüzden ilk göz ağrım diyebilirim.

10 Ağustos 2015 tarihinde yayın hayatına başlayan Sosyal Bilimler, sosyal bilimler alanında çalışma yürüten her bireyin yararlanmasına veya katkı sunmasına açık bir akademik platformdur. Platform hiçbir şekilde ticari kaygı gütmemekte olup yapılan tüm çalışmalarda gönüllük esas. Bu platform kâr amacı gütmese de kâr amacı güdülen bir sosyal bilimci tarafından sanal dünyaya getirilmiş. Şöyle ki; Türk milletinin huyudur, “Yarın değerlenir” mantığıyla herkesten önce birileri bazı aksiyonlar alır ve aldığı aksiyonun karşılık bulacağı günü bekler. 2012’nin Mart ayında sosyalbilimler.org domain adı bugün bir üniversitede akademisyen olan muhterem tarafından cüzî bir tutara alınır ve tabela asılır; “Satılıktır! İletişim; …” Site, deyim yerindeyse 3,5 yıl yatar. Kimse dokunmaz. 3,5 yılın sonunda “Satılık” ilanını gören ben site sahibi ile irtibata geçip kısa bir “pazarlık” sonrasında siteyi satın alırım. Muhterem, Sosyal Bilimler’den para kazanmış olur, biz de gelecek vaat eden —umarım öyledir— bir domain almış oluruz.

Sosyal Bilimler, isminin cazibesine kapıldığı anda satın alınan bir domain ve henüz bu satın alma aşamasında amacı ortaya konmamış bir projeydi. Bu konuda sitede “Sosyal Bilimler’in Hikayesi” başlıklı bir yazı yazmıştım. Sonradan ortaya konan amaç (konu ve yazar bazlı bir index oluşturma), gerçekleştirilmesi zor ve ciddi emek isteyen bir amaç olarak karşımıza çıktı. Amaç gönlümüzü fethetse de amaca ulaşmak için kullanılacak yöntem ve üsluplar bizim benimsediğimiz üslup ve yöntemlerle uyuşmuyordu. Örnek vermek gerekirse; konu ve yazar bazlı bir index oluşturma amacı günlük standart sayıda çalışma girmeyi gerektirmektedir. Bu durum forum sitesi mantığıdır ve yığınla okunmayan post oluşturmaktan öteye gitmeyen bir hâl ortaya çıkarmaktadır. Halbuki biz yayımlanacak her çalışmada “insanların gözünden kaçmamalı, bunu okumalılar” diyebildiğimiz kayda değer metinleri özenle ele aldık ve her çalışmayı da yayımlamadık. Bu tutumumuz index oluşturma amacı ile uyuşmadığı için amaç noktasında bir değişikliğe gitmek durumunda kaldık. Sosyal Bilimler’in konu ve yazar bazlı index oluşturma amacı yerini kayda değer akademik metinler yayımlamaya bıraktı. Ve bu amaç Sosyal Bilimler’in ilk sloganını ortaya çıkardı; “Kayda Değer Akademik Metinler”.

Sosyal Bilimler kısa bir süre içerisinde (açıkçası beklemediğim) ciddi bir yükseliş gösterdi ve gerek sosyal bilimler alanında öğrenim gören öğrenciler tarafından gerekse de akademi camiası tarafından tanındı ve tanıtıldı. Makale, çeviri, belgesel, özgün yazılar, kitap çekilişleri, sosyal bilimler sözlüğü vb. derken akademi dünyasında kendine bir şekilde yer açtı. Yolu açık olsun.

Site hakkında yazdığım editör yazılarına şuradan ulaşabilirsiniz. Platformu inceleyip görüş ve önerilerinizi dile getirirseniz mutlu olurum. Ayrıca Sosyal Bilimler’in Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarını da takip edebilirsiniz.

Next Post

Previous Post

© 2017 Talha Dereci

“İnsanlar onlara dair genel düşüncelerimi test etmeme yarayan birer kobay, birer denek gibi artık. Haklı çıktığımı gördükçe de bu değişmeyecek. Size acı gelebilir, bana huzur veriyor. Vermeli. Nuh'ta geleceği okuma yeteneği olsaydı, hiç şüphesiz gemisini batırırdı.” — Emil Michel Cioran