Hakkımda

Merhaba, ben Talha Dereci. [E-Posta Adresim: hello@talhadereci.org]

Sosyal bilimler temalı okumalar gerçekleştiriyorum. Uzunca bir süredir, dijital ve geleneksel yayıncılık alanlarında çalışıyorum. 2006 yılından beri bireysel ve kurumsal bazda web tasarımı, 2013 yılından beri dijital medya / iletişim alanlarında editörlük ve danışmanlık yapıyorum. Akademik bir derginin genel yayın yönetmenliği ve sorumlu yazı işleri müdürlüğünü sürdürüyorum, artakalan zamanlarda akademik sempozyum ve sosyal bilim atölyeleri ile ilgileniyorum. Hemen hemen her şeyin geçici ve akışkan olduğu bu dünyada kalıcı ve kendisini her daim geleceğe taşıyacak işler ortaya koymak için çalışıyorum. 


Lisans öğrenimimi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümününde tamamladım. Mezuniyet sonrasında imkânlarının cezbediciliği dolayısıyla finans sektöründe denetim personeli olarak 2,5 yıl çalıştım. Haz aldığım işlere daha fazla vakit ayırmak ve tam anlamıyla kendimi gerçekleştirmek adına bu sektörü bıraktım.

10 Ağustos 2015‘de sosyalbilimler.org [Sosyal Bilimler] adlı web siteyi kurdum. Söz konusu site, sosyal bilimler alanında çalışma yürüten her bireyin yararlanmasına veya katkı sunmasına açık akademik bir web sitedir. Sosyal Bilimler öncesinde bugün FuckUp Nights adı altında anlatılan birçok başarısız girişimim, hikâyem olsa da Sosyal Bilimler‘i bu alandaki istikrarlı ve başarılı ilk girişimim olarak tanımlayabilirim. Sosyal Bilimler hakkında detaylı bilgi almak için Hakkında sayfasına bakılabilir.

Eylül 2015‘de sosyoloji bölümünde yüksek lisans yapmaya başladım. Lisansüstünün ilk dönemlerinde din sosyolojisi alanına yönelerek okumalarımı burada yoğunlaştırmaya çalışmış ve master tezimi bu konuda yazmaya niyetlenmişsem de ülke şartlarının bu alandaki verimliliği ile caydırıcılığı arasında ikincisi ağır bastığı için bu alana yönelmeyi bıraktım. Bunun yerine edebiyat sosyolojisi ve kültürel çalışmalar alanında tezimi hazırlıyorum. Hülya Yüksel danışmanlığında “İkibinli Yıllarda Türkiye’de Popüler Kültürün Yeni Biçimleri: Edebiyat Dergileri Üzerine Bir Değerlendirme” başlıklı tezimi bir aksilik olmazsa Haziran 2019’da tamamlayacağım.

11 Mart 2016‘da Levent Ünsaldı‘nın genel yayın yönetmenliğinde, Ankara merkezli akademik yayınlar yapan Heretik Yayıncılık’ta dijital iletişim editörü olarak çalışmaya başladım. Heretik Yayıncılık‘ın sosyal medya hesaplarını yönettim, web sitesini tasarladım ve editörlüğünü üstlendim. Heretik bünyesinde; Nels Anderson’ın Hobo: Evsiz Adamın Sosyolojisi ve Frédéric le Play’in Seçilmiş Metinler kitaplarının redaksiyonunu gerçekleştirdim. Şubat 2018 itibarıyla Heretik ile yollarımı ayırdım.

5 Şubat 2017‘de Şeyma Nur Kırmızı ile Büyübozumu adlı podcasti hazırlamaya başladık. Toplamda 9 bölüm süren podcast yayınımızda; aktüel siyasetten uzak, toplumsal ve kültür-sanat alanındaki meseleleri yalın bir dilde konuşmayı amaçladık. 29 Mayıs 2017’de programımızı bitirdik. Bölümleri dinleme imkânınız olmasa dahi bahsettiğimiz hafta hafta bahsettiğimiz konulara resmî Facebook sayfasından ulaşmanız mümkün.

19-21 Mayıs 2017 tarihlerinde sosyalbilimler.org kurucu ve genel yayın yönetmeni olarak Aydın Kuşadası’nda The Grand Blue Sky International‘da Polonyalı düşünür Zygmunt Bauman hakkında uluslararası bir sempozyum düzenledim. Ayrıntı Yayınları ve Say Yayınları söz konusu sempozyumun sponsorluğunu üstlendiler. Sempozyumun düzenleme kurulu başkanlığını yürüttüm. 105 kişinin katıldığı toplamda 60 bildirinin sunulduğu sempozyum bildiri özetleri kitabını buradan indirebilir.

16 Haziran 2017‘de ilk akademik makalem Doğu Batı Yayınları‘nın hakemli akademik dergisi Doğu Batı Dergisi’nin 80. sayısında yer aldı. “Distopya” temalı sayıda Mesut Hazır ile birlikte “Hayat Bir Distopyadır: Modernlikten Postmodernliğe Bir Ütopya-Distopya Dikotomisi İçinde Toplum” başlıklı çalışmayı kaleme aldık. 

24 Temmuz 2017‘de tek başıma gerçekleştirdiğim Kayıp adlı podcast programına başladım. Gündelik hayata ilişkin tecrübelerimden ve okumalarımdan yola çıkarak kendimle muhabbet ettim. Kayıp, 7 bölüm olarak yayımlandı. Bölümlerin temaları sırasıyla; Arayış, Aldatmak, Yolculuk-1, Üniversite, ŞehirYolculuk-2 ve Yalnızlık idi. Son bölümü 26 Eylül 2017’de kaydettim ve Kayıp sona erdi.

4 Ağustos 2017‘de Taşkın Takış’ın genel yayın yönetmenliğinde Doğu Batı Yayınları‘nda dijital iletişim editörü olarak çalışmaya başladım. Doğu Batı Yayınları’nın sosyal medya hesaplarını yönetiyor ve web sitesini editörlüğünü yürütüyorum. Bunun yanında, Doğu Batı Yayınları’nın Blog sayfasının web tasarımına devam ediyor ve 1997’den beri yılda dört sayı olarak yayımlanan Doğu Batı Dergisi’nin dijital ortama taşınması üzerine çalışmalarımı sürdürüyorum.

29 Ağustos 2017‘de İzmir’de kendine münhasır bir kitap okuma grubu kurdum. Her hafta bir kitap okuyup, gruptakilerle kitabı tartıştım. Grubun amacı lisans ve yeni mezun öğrencilerin sosyal bilim alanındaki okuma pratiklerine katkı sağlamaktı. Toplam 6 kitap üzerine münazara yaptıktan sonra İzmir’den taşınmam sebebiyle etkinlik sona erdi.

Kasım 2017‘de Elif Akkaya’nın genel yayın yönetmenliğinde yayın hayatını sürdüren Tekin Yayınevi’nde dijital iletişim editörü olarak çalışmaya başladım. Tekin Yayınevinin web sitesinin tasarımına devam ediyorum.

12 Aralık 2017‘de akademik, yıllık, hakemli bir dergi olan Epokhé Sosyal Bilimler Dergisi‘ni kurdum, genel yayın yönetmenliği ve sorumlu yazı işleri müdürlüğünü üstlendim. Dergi bünyesind, her sayı için gerekli hakem listesini belirlemek, yayımlanacak makaleleri ve hakem denetim sürecini yürütmek gibi akademik dergiciliğin gerektirdiği süreçleri yönetiyorum. Söz konusu dergi TÜBİTAK ULAKBİM çatısı altında, Türkiye’de yayımlanan akademik dergiler için elektronik ortamda barındırma hizmeti sunan Dergi Park Akademik’te de yer almaktadır. Uluslararası Standart Seri Numarası (ISSN); 2602-3709’dur. Dergi hakkındaki tüm detaylara resmî web sitesinden bakılabilir.

Nisan 2018‘de Opus Kültür Sanat bünyesinde, Oktay Özdemir’in genel yayın yönetmenliğinde yayın hayatını sürdüren Kırmızı Yayınları’nda dijital iletişim editörü olarak çalışmaya başladım. Kırmızı Yayınları’nın sosyal medya hesaplarını yönetiyorum. Yayınevinin web sitesinin tasarımına devam ediyorum.

Mayıs 2018‘de Okan Yüksel‘in kurucu ve genel koordinatörlüğünde Ankara merkezli Medya Akademi ailesine katıldı. Burada Dijital İçerik Editörlüğü ile WordPress ve Web Tasarım eğitimleri veriyorum.

Eylül 2018‘de Hacettepe Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi bünyesindeki Felsefe lisans programına başladım. Söz konusu program benim örgün eğitim anlamında ikinci lisans eğitimim olacak.

Ekim 2018‘de Şeyma Nur Kırmızı ile yeniden podcast yapmaya başladık. sosyalbilimler.org‘un sponsorluğunda, hazırlanan Apokrif Podcast, meseleleri yalın bir dilde konuşmayı amaçlar. Her Pazartesi saat 21:00’de web sitesinden ve iTunes, Spotify ve Spreaker hesaplarından dinleyebilir, program hakkındaki gelişmeleri Facebook sayfasından takip edebilirsiniz. Apokrif kelimesinin anlamı ve yorumu için burayı inceleyebilirsiniz. Programın ilk bölümü 28 Ekim 2018’de kaydedildi ve 29 Ekim 2018’de duyuruldu.