Akademik Web Site Tasarımı

Çalışmalarınızı Erişilebilir Kılın

Türkiye’de akademik yayın üretimi hızla artan bir ivmeye sahip olsa da ortaya çıkarılan akademik yayınların, yayımlandıkları mecraların; kamuya açıklılığı, toplumun her kesimindeki bireyler tarafından her zaman ulaşılabilirliği hususunda Anglosakson ve Kıta Avrupası ülkelerinin teknik alt yapı seviyelerine maalesef henüz ulaşılamamıştır.

Araştırmacının yazmış olduğu makale, X Üniversitesi’nin Y Enstitüsü Dergisi’nden yayımlandıktan sonra çoğunlukla o üniversitenin ve enstitünün raflarında eskimeye yüz tutmuş bir hâlde kaderine terk edilir. Söz konusu dergi bir takım dizinlere kayıtlı değilse şayet internette bulmak da zorlaşmaktadır. Kendi üniversitesinin kütüphanesinin dışına çıkmayan bir makale karşımızda. Kaderi; yazılmak ve tozlu raflarda unutulmak.

Çalışmalarının bir araya toplandığı bir web sitesine sahip olan bir araştırmacı şartları her ne olursa olsun çalışmalarını her yaş ve milletten araştırmacılara günün her saatinde ulaştırma imkanına sahiptir.

Daha Çok Okunma ve Atıf Almanın Yolunu Açın

Bir makalenin atıf alması şüphesiz makalenin niteliği ile orantılı olsa da atıf alma eyleminin yollarındaki büyük engelleri bir web siteye sahip olunarak aşılabilir.

Bir üst maddede belirtilen mevzuların aksine, bir araştırmacının çalışması bir dergide yayımlandı, derginin web sitesinde söz konusu makaleye özet veya tam metin halinde yer verildi. Fakat çalışmanın yazarının veya makalenin anahtar kelimeleri internet ortamında tarandığında bu dergi ve ilgili makale çıkıyor mu? Çoğu zaman hayır. Çünkü dergiler arama motorları için optimizasyon (SEO) işlemi gerçekleştirmezler, sadece yayınları siteye yerleştirirler.

SEO çalışması yapılmış bir web sitenin bu tip sitelerden farkı şudur; her bir makale, o makalenin anahtar kelimeleri ve yazarın ad-soyad bilgileri birtakım teknik işlemlerden geçirilerek SEO çalışması yapılır ve bu sayede Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorlarında yazar bilgisi, makale başlığı ve makalenin anahtar kelimeleri zamanla arama sıralamalarında üst sıralara çıkmaya başlayacaktır. Bu sayede araştırmacının çalışmaları, daha çok ve ilgili araştırmacılara ulaşır ve bu sayede okunma ve dolaylı olarak da atıf sayısının artmasının yolu açılır.

Tüm Çalışmalarınızı Tek Bir Yerde Toplayın

Araştırmacını çok farklı mecralarda yayımlanmış birçok makalesi olduğunda bunun takibi hayli zor olabilmektedir. Araştırmacı bazen yazmış olduğu makaleyi bile unutabilmektedir, kendisinde kopyasının bile olmadığı durumlarla karşılaşmak mümkündür. Çalışmaların tek bir adreste toplanması, hem araştırmacının kendisi hem de yayınlardan yararlanmak isteyen araştırmacılar için kolaylık sağlamaktadır.

Söz konusu çalışmalar hemen hemen her formatta olabilir; Apple ve Microsoft ofis programları sonucu oluşturulan dosya türleri, müzik ve video formatlı dosyalar, fotoğraflar vb. tüm formatlar.

Döküman Paylaşın ve Duyuru Yapın

Özellikle üniversitede ders veren akademisyenler her bir grup öğrenciye ders içeriği için her hafta farklı dökümanlar tavsiye etmektedirler. Bu dökümanlar eğitim-öğretim sezonunun başında kararlaştırılabildiği gibi yıl içinde de güncellenebiliyor. Bu dökümanlar akademisyenlerin kendi şahsi kütüphanesinde olup dışarıda herkesin kullanımına kapalı olabilmektedir. Bu tip durumlarda akademisyenler bir öğrenciye ilgili dökümanı verip diğer arkadaşlarına dağıtmasını ve bu konuda onları bilgilendirmesini ister genelde. Bunun yerine ilgili kaynakların bir sayfada indirilebilir hâlde bulunması tüm bu hengamenin yaşanmamasını sağlayabilir. Döküman paylaşımının yapıldığı sayfaya parola konularak, gruplara özel ve yalnızca grup üyelerinin bildiği parola ile giriş mümkün olabilir.

Herhangi bir ders hakkında yapılacak duyuru, sınav içeriğinde sorumlu olunan konular, müfredat, dersin işlenişine ilişkin bir takım prensipler vb. birçok şey sitenizde yer alabilir.


Sizin görüş ve yönlendirmelerinizle tasarlayacağım web siteniz;

  • Mobil cihazlarda uyumlu olacaktır. Türkiye’de 70 milyon kişi mobil bağlantıya sahip. Telefona sahip olan yetişkinlerin %84’ü akıllı telefona sahip. İnternet kullanıcıların büyük çoğunluğu internete mobilden giriyor.
  • Google’un web sitenize özel olarak hazırladığı Google Analytics Raporu ile sitenize günde kaç kişinin girdiğini, ziyaretçilerin nereden geldiğini, sitenizde ne kadar süre geçirildiğini, sitenizde anlık kaç kişi olduğunu ve bu takipçilerin demografik bilgilerini öğrenebilirsiniz.
  • Arama Motoru Optimizasyonu işlemi sonrasında siteniz arama motorlarında zamanla sıralamalarda üst sıralara çıkacaktır.
  • İşlevsel, kullanışlı ve kolay ve Türkçe bir yönetim paneli ile web sitenizde ekleme, silme ve güncelleme işlemlerini kolaylıkla ve hızlıca, tıpkı Word dökümanında makale, tez yazar gibi yapabilirsiniz.
  • Siteniz sürekli olarak yedeklenecek ve virüs-spamlara karşı korunacak.
  • Görüntülü ve sesli olarak telefon numarası üzerinden, sosyal medya kanallarından ve e-mail yoluyla haftanın her günü ve saati size teknik destek sağlayacağım.

Fiyat Tablosu

İhtiyaçlarınıza uygun muhakkak bir paket vardır. Bunların dışında bir talebiniz varsa telefon veya mail yoluyla bunu belirtebilirsiniz. Fiyat tablosunda yer alan bazı teknik kavramlar, tablonun devamında açıklanmıştır. Tabloyu daha yakından ve büyük boyutta görmek için üzerine tıklayınız.


Disk Alanı Nedir?

Disk Alanı, sizin sitenizin hafızası diyebiliriz. Nasıl ki akıllı telefonlarınızda 16 GB, 32 GB, 128 GB gibi hafızalar var veya masaüstü / dizüstü bilgisayarlarınızdaki 500 GB, 1 TB gibi hard-disk kapasiteniz var, Disk Alanı da sitenizin hard-disk görevini görür.

Web sitenize ekleyeceğiniz fotoğraf ve diğer dosyaların (Mesela: pdf, doc, ppt, jpg, mp3, mp4 vb.) boyutları Disk Alanı’nın hafızasından gider. Mesela profesyonel bir fotoğrafçınız. Çektiğiniz her fotoğraf yaklaşım 10 MB olsun. Siz yukarıdaki paketlerde Paket A’yı seçerseniz, en fazla 10 tane fotoğraf yükleyebilirsiniz ve sitenizin kapasitesi dolar. Bilindiği üzere akademik hayatta .doc (Microsoft Word Dosyası) ve .pdf (Adobe Acrobat) formatlı hazırlan makale, kitap, sunum vb. dosyalar (genelde) düşük boyutlu çalışmalar olurlar.

Seçmiş olduğunuz paketteki Disk Alanı yetersiz geldiğinde siteniz kapanmaz ama ilave bir içerik girme söz konusu olmaz. Böyle bir durumda söz konusu Disk Alanı ücret karşılığı yıllık olarak arttırılabilir. Disk Alanı arttırma için gerekli ücretlendirmeler bu sayfanın son kısmındaki Ödemeler & Ek Ücretlendirmeler başlığında yer almaktadır.

MB: Megabayt | GB: Gigabayt  | TB: Terabayt

Aylık Trafik (Bandwith) Nedir?

Yola çıktınız, seyir hâlindesiniz, trafik bir yerde sıkıştı. İleride ciddi bir kaza ve yol yapım çalışması var. Öyle ki artık trafik durma noktasına geldi ve kontak kapatmak zorunda kaldınız. Aylık Trafik dediğimiz şey de sizin sitenizin sanal alemdeki trafiğe takılması ve kontak kapatma durumudur. Bu bağlamda Aylık Trafik, web sitenize giren ziyaretçilerin yoğunluğu sonucunda, yapılan toplam veri transferinin sahip olunan değeri, limitidir.

Aylık Trafik değerinizi hesaplarken, web sitenizde bulunan dosya, sayfa, mail, resim gibi değerlerin çağrılma sayısına göre toplam trafik, limitinizden eksilir. Örnek vermek gerekirse; 5 GB Aylık Trafik hakkınız var. Web sitenizde bulunan bir sayfa ortalama ~150 KB şeklinde olduğunu varsayalım. Bu durumda ortalama 33,000 sayfa gösterimi yapabilirsiniz. Veya 5 GB Trafik hakkınız mevcut. Sitenizde 25 MB’lık bir .zip dosyası var. Bu dosya bu durumda toplamda 200 kez indirilebilir. 

Aylık Trafik limiti aşıldığında siteniz o ayın sonuna kadar geçici olarak kapanır ve sitenizi açtığınızda sayfada “Bandwidth Limit Exceeded” diye bir uyarı alırsınız. Böyle bir durumda yapılacak iki şey vardır; birincisi bir sonraki ayın ilk gününe kadar sitenin kapalı hâlde olması beklenir ve o gün geldiğinde Aylık Trafik limitiniz otomatik olarak sıfırlanır. İkincisi ise ilgili limit ücret karşılığı yıllık olarak arttırılabilir. Aylık Trafik arttırma için gerekli ücretlendirmeler bu sayfanın son kısmındaki Ödemeler & Ek Ücretlendirmeler başlığında yer almaktadır. 

Mail Adresi

Sanal dünyanın en önemli meselelerinden biri açmış olduğunuz sitenin uzantısında bir e-posta adresi kullanıp kullanmadığınızdır. Birçok kurumsal firma ve birey bunu yapmamaktadır ve Hotmail, Gmail gibi alışkanlıklarına devam etmektedir. Halbuki isminize özel bir e-posta adresi hem sizin profesyonelliğinizi gösterir hem de sitenizin doğal olarak tanıtımının yapılmasını ve böylelikle çalışmalarınızın daha çok kişiye ulaşılmasını sağlar.

Diyelim ki talhadereci.org diye bir siteniz var. Size özel mail şu şekilde mail adresleri olabilir;

editor@talhadereci.org
info@talhadereci.org
iletisim@talhadereci.org

Mailde ne yazacağı size kalmış. Mail adresinizi, akıllı telefonunuzda ve bilgisayarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sosyal Medya Paketleri

Günümüzde birçok kurumsal firmanın ve bireyin sağlayamadığı bir şey -çalışma alanına yönelik olarak gerekli olan- tüm sosyal medya kanallarında yer almamak ve yer alsa da her birinde aynı kullanıcı adını kullanamamasıdır. Her bir platforma ayrı bir kullanıcı adı kullanmak ilgili hesapların tanıtımı için zordur ve sanal dünyada profesyonellik dışı bir durumdur. 

İlgil, Sosyal Medya Paketleri’nin içerikleri şu şekildedir.

Paket C: Facebook Kurumsal,
Paket D: Facebook Kurumsal, LinkedIn
Paket E: Facebook Kurumsal, LinkedIn, Academia.Edu

— Tüm sosyal medya kanallarında aynı kullanıcı ismi alınır; @isminiz gibi.
— Academia.Edu hesabında araştırmacının çalışmalarının tamamı .pdf formatında ilgili platforma yüklenir.

Subdomain (Alt Alan) Nedir?

Diyelim ki talhadereci.org diye bir siteniz var. Akademik çalışmalarınızı burada yayımlıyorsunuz. Bir yandan da amatör veya profesyonel olarak fotoğrafçılık yapıyorsunuz. Ve çekmiş olduğunuz fotoğraflarınızı yine sitenizin içinde ama ayrı bir sayfada, fotoğraf temasına uygun bir şablonda yayımlamak istiyorsunuz. İşte o zaman fotograf.talhadereci.org diye bir site açma imkanınız var. Asıl sitenizin başına ekleyebildiğiniz bu şekildeki alana Subdomain (Alt Alan) denir.

Bu durum özellikle akademi camiasında çift dilli bir site için kullanılmaktadır. Çalışmalarının diğer dillerdeki akademisyenler tarafından da görülebilmesi için birçok araştırmacı english.talhadereci.org diye bir Subdomain hazırlanmasını talep edebilirler. Bu noktada ana sitenin aynı şablonu veya farklı bir şablonda söz konusu sayfa ve verilmek istenen bilgiler İngilizce olarak verilir.

Subdomaine sahip olma imkânı yukarıda yer alan ilgili paketlerden birine sahip olmakla sağlanır. Fakat söz konusu Subdomain’in içinin doldurulması ikinci bir web site tasarımını gerektirdiği için bu durum ek bir ücretlendirme gerekir. İlgili ücretlendirmeler bu sayfanın son kısmındaki Ödemeler & Ek Ücretlendirmeler başlığında yer almaktadır.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Bilindiği üzere internet ortamında herhangi bir araştırma yapmak için Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorları kullanılır. Mesela Google’a “Küreselleşme nedir?” diye yazan bir araştırmacı karşısına çıkan çeşitli sayfalara girerek bu konu hakkında yazılmış makaleleri ve kitapları inceleyebilir. Peki Google’a “Küreselleşme nedir?” diye yazıldığında sizin de küreselleşme ile ilgili yazdığınız makale ilgili arama sonuçlarında çıkacak mı? “Küreselleşme” üzerine herhangi bir içerik sunan milyonlarca web sitesi varken sizinkisi de nasıl arama sonuçlarında üst sıralara çıkar?

Bu soruların cevabı Arama Motoru Optimizasyon (SEO) işleminde saklıdır. SEO işlemi gerçekleştirildikten sonra web siteniz Google, Yahoo, Bing, Yandex gibi arama motorlarında zamanla sıralamalarda üst sırada çıkmaya başlayacaktır. Bunun sonucunda çalışmalarınız ilgililerine ulaşacak ve bu sayede atıf sayınızın artmasını sağlayabileceksiniz. 

Google Analytics Nedir?

Google Analytics, dünyanın en çok tercih edilen ve en popüler arama motoru olan Google Search tarafından sunulan, web sitelerinin trafik ve trafik kaynakları gibi istatistiklerini sunan bir servistir. Daha çok insanlar tarafından sitelerine giren ziyaretçilerin çeşitli kriterler üzerinden istatistiklerini öğrenmek amacıyla kullanılırlar. Google Analytics ile entegre edilen bir web sitede, site sahibi sitesine, günde kaç kişinin girdiğini, ziyaretçilerinin hangi şehir ve ülkeden geldiğini, bu ziyaretçilerine sitede ne kadar süre geçirdiğini, sitede gerçek zamanlı (anlık) kaç kişi olduğunu, ziyaretçilerinizin ne kadarının erkek ne kadarının kadın olduğunu veya hangi yaş grubundan olduğu gibi birçok özellikleri öğrenebilir. Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için hazırladığımız şu sayfaya bakabilirsiniz.

Logo & Kartvizit

Size özel bir logo tasarlanır. Logo ile birlikte kişisel bir takım bilgilerin yer aldığı (Ad-Soyad, GSM Numarası, E-Posta Adresi, Web Adresi, İş Adresi, Sosyal Medya Adresleri vb.) bir kartvizit oluşturulur. Söz konusu kartvizitten 1000 adet bastırılır ve dilediğiniz adrese kargolanır. Kartvizit, özellikle akademik sempozyum, kongre, toplantılarda işe yaramaktadır.


Ödemeler & Ek Ücretlendirmeler

Tüm paketlerde, işin başında toplam ücretin %60’ı peşin alınır, iş bitiminde müşteriye yönetim paneli bilgileri aktarıldıktan sonra kalan kısmı tahsil edilir. 

Üstteki fiyat tablosunda belirtilen ücretler toplamda şu hizmetleri kapsar: Tasarım Ücreti + Domain Ücreti + Hosting Ücreti

— Tasarım ücreti bir defaya mahsus alınır.

— Domain dediğimiz şey size alacağımız alan adınızdır. Genelde .com / .org / .net vb. uzantılarla biter. isimsoyisim.com gibi bir adrestir. Domain ücreti genellikle standarttır fakat USD üzerinden hesaplandığı için kura göre değişiklik gösterebilmektedir. Domain ücreti 31 Aralık 2018’e kadar (sabitlenerek) 75 TL olarak fiyatlandırılmıştır. Bu fiyat her sene yenilenir. Yani yılda bir kez bu tutarı ödemek durumundasınız. Müşteri senelik ödemesini gerçekleştirmediği taktirde sitesi kapanır ve almış olduğu isimsoyisim.com adresi boşa çıkar, başka insanlar tarafından alınması mümkün hâle gelir.

— Hosting dediğimiz şey sizin için hazırlayacağımız web sayfalarını yüklemek için ihtiyaç duyduğumuz alandır. Yani kendi evinizi yapacaksınız ve arsaya ihtiyacınız vardır her şeyden önce. Hosting de sanal alemden arsa almak gibidir. Hosting fiyatları, Disk Alanı’na göre (yani kapladıkları alanın boyutuna göre) değişiklik gösterir. Hosting ücreti genellikle standarttır fakat EURO üzerinden hesaplandığı için kura göre değişiklik gösterebilmektedir. Hosting ücreti 31 Aralık 2018’e kadar Disk Alanı’na göre şu şekilde (sabitlenerek) fiyatlandırılmıştır: Paket A: 100 TL, Paket B: 125 TL, Paket C: 150 TL, Paket D: 175 ve Paket E: 200 TL’dir. Bu fiyat her sene yenilenir. Müşteri senelik ödemesini gerçekleştirmediği taktirde sitesi kapanır ve site içindeki bilgiler kaybolur.

Domain + Hosting sitenin olmazsa olmazıdır ve sitenin sürekliliği için yıllık olarak ödeme yapılması gerekir. Yukarıda belirtilen paketlere göre yıllık olarak tekrarlanan Domain + Hosting ücretleri 31 Aralık 2018’e kadar şu şekildedir;

Paket A: 75 TL + 100 TL = 175 TL
Paket B: 75 TL + 125 TL = 200 TL
Paket C: 75 TL + 150 TL = 225 TL
Paket D: 75 TL + 175 TL = 250 TL
Paket E: 75 TL + 200 TL = 275 TL

Web tasarım işlemi bittikten sonra kişiye yönetim paneli bilgileri teslim edilir. Söz konusu yönetim paneli bilgileri ile kişi sitesine girebilir ve yayın yapabilir. Buraya kadar olan kısım paket fiyatlarına dahildir. Bundan sonraki aşamada sitenin müşteri tarafından nasıl kullanılacağı konusunda 2 yönten izlenir.

Yöntem 1 – Video Rehber: Bu yöntemde, ben sitenizi nasıl kullanacağınıza dair detaylı bir video hazırlayıp size gönderiyorum. Bu video ile başka bir yardıma ihtiyaç duymadan sitenizi kullanmanız, yayın yapmanız mümkündür. Bu yöntemi seçmiş olduğunuzda paket fiyatından bağımsız olarak bir defaya mahsus 100 TL bedeli peşin olarak ödersiniz.

Yöntem 2 – Editörlük: Bu yöntemde sitenizi sizin adınıza ben yürütüyorum. Sitenize herhangi bir yeni içerik (yeni yazı, kitap, duyuru, fotoğraf, bildiri metni vs.) yüklemek istediğinizde, bana mail atmanız yeterlidir. Maksimum 6 saat içinde söz konusu içerik siteye girilmiş olur. Bu yöntemi seçmiş olduğunuzda paket fiyatından bağımsız olarak bir defaya mahsus 250 TL bedeli peşin olarak ödersiniz.

Ek Ücretlendirmeler

Disk Alanı Arttırma Ücretleri

+ 100 MB Disk Alanı — 30 TL / Yıllık
+ 500 MB Web Alanı — 60 TL / Yıllık
+ 1 GB Disk Alanı — 90 TL / Yıllık
+ 2 GB Web Alanı — 120 TL / Yıllık

Aylık Trafik Arttırma Ücretleri

+ 2 GB Aylık Trafik — 30 TL / Yıllık
+ 5 MB Web Alanı — 60 TL / Yıllık
+ 20 GB Disk Alanı — 90 TL / Yıllık
+ 50 GB Web Alanı —120 TL / Yıllık
+ 100 GB Web Alanı — 150 TL / Yıllık


Referanslara Gözat